«ساختمان انرژی صفر»، مفهومی است مربوط به یک ساختمان با دو ویژگی مهم؛ هدررفت انرژی تقریباً نزدیک به صفر، استفاده از منابع تجدیدپذیر مانند خورشید برای تامین انرژی خود.
طراحی و اجرای گسترده این‌گونه از ساختمان‌ها در کشور عزیزمان، یکی از مهمترین اهداف «اولین جشنواره ملی ساختمان‌های انرژی صفر» است. این جشنواره قرار است طی چند ماه آینده و با همکاری ارگان‌های دولتی و خصوصی و همراه با کارگاه‌های آموزشی و نمایشگاه جانبی، برپا شود. در همین راستا، پژوهشکده فرهنگ، هنر و معماری جهاد دانشگاهی، به‌عنوان مجری این جشنواره، در عصرگاه روز چهارشنبه 18 مرداد، اقدام به برگزاری نشستی با عنوان «نشست تخصصی طراحان ساختمان‌های انرژی صفر» نمود. در این نشست که اساتید، پیشکسوتان، دانشجویان و فعالان صنعت ساختمان به ویژه مبحث انرژی و ساختمان سبز، حضور داشتند به معرفی هرچه بیشتر جشنواره و محورهای آن پرداختند و سه نمونه اجرا شده ساختمان انرژی نزدیک صفر، بررسی گردید.
دبیر علمی جشنواره، دکتر دودابی‌نژاد، به مسابقه‌ای که مهمترین برنامه‌ جشنواره است، اشاره نمود و بومی کردن تحقیقات در رابطه با ساختمان انرژی صفر، ایجاد شبکه‌ای تخصصی در جهت ارتباط هر چه بیشتر فعالان این حوزه و اطلاع یافتن آنها از تحقیقات یکدیگر، ایجاد بستر رشد و توسعه فن‌آوری‌هایی که منجر به ساختمان سبز می‌شوند، طراحی خلاقانه انواع ساختمان سبز، بهینه‌سازی انرژی در ساختمان و ایجاد آسایش ساکنین را از مهمترین اهداف برگزاری مسابقه بر شمرد.
در ادامه خانم دکتر میرزایی، به شرح نظام‌نامه شرکت در اولین مسابقه ملی طراحی ساختمان انرژی صفر و شرایط داوری مبادرت نمود. وی گفت این مسابقه به‌صورت تیمی متشکل از مختصصان مکانیک، برق، معماری و سایر رشته‌های مرتبط با ساختمان برگزار خواهد شد و اعلام نمود که شرکت‌کنندگان در مسابقه در ابتدا باید طرح‌های اولیه خود را به دبیرخانه جشنواره ارسال نمایند و بعد از بررسی داوران، تا یک ماه فرصت دارند که اصلاحات را اعمال نمایند؛ طرح‌ها مجدداً داوری شده و 5 طرح برتر نامزد دریافت جایزه خواهند شد و در نهایت و در روز جشنواره، یک طرح به‌عنوان طرح برتر اعلام خواهد گردید.
در ادامه دکتر جهانبخش، به‌عنوان عضو کمیته علمی جشنواره و رئیس کمیسیون انرژی سازمان نظام مهندسی استان تهران به بیان چارچوب¬های مدل¬سازی، ارزیابی و کنترل میزان مصرف انرژی و صدور برچسب انرژی ساختمان پرداخت.
وی افزود: مبحث 19 مقررات ملی ساختمان در حال ویرایش است و تا 2 ماه دیگر به تصویب خواهد رسید و بعد از تصویب، تا 3 سال بلاتغییر اجرایی خواهد بود.
سخنرانی مهندس رامین قربانی و تشریح طراحی و اجرای پروژه «ساختمان انرژی صفر پژوهشگاه مواد و انرژی» که توسط شرکت مبنا در مشکین‌دشت کرج احداث شده است، سخنرانی دکتر حمید یزدانی که عضو کمیته علمی جشنواره و مدیرعامل شرکت کنتروتک است و ارایه پروژه «اکوویلا» و نیز سخنرانی مصطفی پاکنژاد، مدیرعامل شرکت فرآیند بنا و ارایه پروژه «ساختمان اداری انرژی صفر، کربن صفر» در اصفهان، از دیگر برنامه‌های این نشست بود.
همچنین آقای مهندس حمید رمضانی، دبیر اجرایی جشنواره، اعلام کردند با توجه به استقبال شرکت کنندگان از مسابقه و درخواست‌های متوالی در راستای تمدید مهلت ارسال آثار اولیه، زمان دریافت آثار اولیه تا یکم مهرماه 1396 تمدید گردید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر با دبیر خانه جشنواره تماس حاصل فرمایید.

http://zebfestival.ir/Congress/UIPanel/Index

...

245